ISO ve KVKK uyumluluk süreçlerinizde yanınızdayız!

vMind uzmanlığı ile Indeed PAM hizmeti: ISO 27001 uyumluluğuna giden virajlı yolda rehberiniz

ISO 27001 belgesi, Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından hassas şirket bilgilerini güvende tutma yönetimlerini düzenlemeye yönelik tasarlanmış bir sistematiktir. Bu belge “Bir risk yönetimi sürecini kullanan şirketlerdeki insanları, süreçleri ve BT sistemlerini tanımlar. Ayrıca standarttır ve herhangi bir belirli ürünün veya aracın reklamını yapmaz, kapsamlı ve ayrıntılı uyum kontrol listesi sunar.”

Peki şirketler neden ISO 27001 sertifikasyon sürecinden geçmek istemelidir?

Her şeyden önce, siber güvenlik programlarının yeterince güvenli olduğundan emin olmak gereklidir. Herhangi bir dava süreci, zedelenmiş itibar veya şirket içinde görülebilecek bir huzursuzluk, çok basit bir bilgi sızıntısından kaynaklanabilir. ISO 27001 sertifikasyon süreci bu zayıflıkları tarar ve siber güvenliği ona karşı değil şirket için çalışacak şekilde ayarlar. Bunun yanında, ISO 27001’e uyum sağlamak, tüm işletmeler için büyük önem arz eden iki öğenin sağlanmasını kolaylaştırır: müşterilerin ve çalışanların şirkete duyduğu güven. Son yıllarda daha da net belirgin olarak ortaya çıkan gizliliğe verilen önem de düşünüldüğünde, özel verilerin güvenliğine gösterilen ekstra özenin, hem müşterilerde hem de çalışanlarda şirkete olan güveni daha da arttırıcı bir etki bıraktığını söyleyebiliriz. Özetle, ISO 27001 sertifikası riskleri minimize etmek, iç iş akışını optimize etmek, eski süreçleri kesmek ve şirketinizi sürekli iyileştirmeye getirmek için harika bir araçtır.

ISO 27001, 5’i ayrıcalıklı erişim yönetimi ile ilgili olarak 14 kontrol noktası sağlar. vMind ayrıcalığı ile sunduğumuz Indeed PAM hizmeti verileri korumak ve denetlemek için merkezi bir platform görevi görür. Bu sayede karmaşık hesap ve yetki yönetimlerini basitleştirebilir ve 5 zorunlu gereksinim olarak tanımladığımız noktaları kolayca karşılamaya yardımcı olacak gerçek bir kurtarıcı haline gelir. Bu noktalardan kısaca bahsedecek olursak:

Bölüm A.6 Bilgi Güvenliği Organizasyonu: Bir şirketin siber güvenlik programlarını düzenleyen ve uygulayan yöntemler, şeffaf ve ayrıntılı bir yönetim çerçevesi sağlanmasını mümkün kılmalıdır. Şirket çalışanların hangi rolleri, sorumlulukları ve görevleri yerine getirmeleri gerektiğini ve fiilen yerine getirip getirilmediğini kontrol etmelidir.

vMind olarak sunduğumuz Indeed PAM ile erişim noktası politikalarının ve izinlerinin yönetilmesi amacıyla kurduğumuz yazılım sayesinde, kullanıcıları ve onların haklarını ve sorumluluklarını düzenler ve takip edebiliriz. Böylece PAM, yasaklanmış eylemleri gerçekleştirme yetkilerini aktif olarak kısıtlayarak, gerçek hesap yönetimi çerçevelerini mükemmel bir şekilde çizebilir.

Bölüm A.9 Erişim Kontrolleri: Şirket, çalışanların farklı türdeki kaynak ve bilgilere erişimini düzenlemeli ve gerekirse kısıtlamalıdır.

Indeed PAM, hangi kaynaklara, hangi süreye ve hangi kullanıcılara erişimin verileceğini kontrol edebilir, erişim haklarının, şirketin ihtiyaçlarının ve siber güvenlik programlarının gerektirdiği şekilde parçalı olarak dağıtılmasına yardımcı olur.

Bölüm A.12 İşlem Güvenliği: Bilgi akışı ve depolamaya bağlı süreçleri düzenler.

Indeed PAM’in sunduğu çözüm, şirketlerin verilerini yeniden konumlandırma ve değiştirme girişimleri gibi tüm kullanıcılarının faaliyetlerini izlemesine olanak verir. Ayrıca olaylara daha hızlı yanıt verilmesine katkıda bulunan tüm olayları kayıt altına alabilir. Sonuç olarak, bu işlemler sayesinde veri akışlarının çok daha üstün bir seviyede anlaşılabilir ve şeffaf olmasını sağlayabilir.

Bölüm A.15 Tedarikçi İlişkileri: Şirket ile üçüncü kişiler (satıcının teknik destek aldığı kurum, yükleniciler, ağ dışındaki uzaktan çalışanlar) arasındaki güvenli etkileşim sürecini açıklar.

Indeed PAM, şirketlerin hassas verilerini ağ dışından bağlananlardan korumak ve yetkisiz erişimi önlemek için yazılım altyapısını ve şirketlerin bilgi sistemleri içindeki üçüncü tarafların haklarını kesin bir şekilde tanımlayan genel bir organizasyon şeması ve yönetimi oluşturabilir. Indeed PAM, kullanıcıların faaliyetlerini de böylece takip edebilir.

Bölüm A.16 Bilgi Güvenliği Olay Yönetimi: Şirketin güvenlik ihlallerinde nasıl hareket edebileceğini ve yanıt verme proseslerinin etkili bir şekilde yapılandırılıp yapılandırılmadığını denetler ve kontrol eder.

Indeed PAM, olay günlüğü ve oturumların, video ve metin kayıtlarının, kullanıma hazır mekanizmalarını kullanarak, meydana gelen olayın nedenini anlayabilmek için hızlı bir inceleme başlatır. Hızlı bir müdahale imkanıyla, şirket herhangi bir olayın olası hasarlarından minimum zararla ayrılabilecektir.

Indeed Ayrıcalıklı Hesap Yönetimi (PAM), ayrıcalıklı erişimin kötü kişilerin kullanımından doğabilecek tehditleri azaltabilen ve şirket içi siber güvenlik planlarını gereksinimlere göre ayarlayabilen hazır bir yazılım olarak sunarak ISO 27001 sertifikasyon sürecini kolaylaştırabilir. PAM yazılımı kullanıcı arayüzünü, mimarisin, ve kullanıcı deneyimini basit ve hatasız hale getirir.

vMind’ın size Indeed PAM altyapısı ile 27001 sertifikasyon alımı sürecinde kolaylık sağlamasını istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz

MESAJ DURUMU

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

MESAJ DURUMU

Kaydınız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

E-BÜLTEN KAYIT DURUMU

E-Bülten kaydınız başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Formda boş veya eksik alanlarınız mevcut.

BİZE KATILIN

PAM KILAVUZU TALEBİ